Ροή Ειδήσεων

Πρωταθλητές Μεσογείου

Πρωταθλητές Μεσογείου στο σκάκι αναδείχθηκαν ο Δημήτρης Αλεξάκης και η Χαριτωμένη Μαρκαντωνάκη.
          Αναλυτικά την 1η θέση στη γενική κατάταξη και τον τίτλο του Πρωταθλητή Μεσογείου κατάκτησε ο Δημήτρης Αλεξάκης (ΙΜ 2465) στο 12ο Μεσογειακό Πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε το Σάββατο 12/11/2022 στο Κάιρο της Αιγύπτου. Ο Δημήτρης με 8 βαθμούς σε 9 αγώνες και απόδοση 2622 τερμάτισε 1 βαθμό μπροστά από τους 2 Αιγυπτίους GM Adham Fawzy (GM 2483) και Ahmed Adly (GM 2588) που πήραν την 2η και 3η θέση αντίστοιχα.
          Στη κατηγορία των γυναικών που αγωνίστηκαν σε ενιαίο όμιλο με τους άνδρες, η Χαριτωμένη Μαρκαντωνάκη (WFM 2160) συγκέντρωσε 6 β. όσους και η Κατερίνα Παυλίδου (WIM 2147) και ισοβάθμησαν στις θέσεις 5-9 με 3 Αιγυπτίους σκακιστές. Μετά τη άρση της ισοβαθμίας, η Χαριτωμένη αναδείχθηκε Πρωταθλήτρια Μεσογείου και η Κατερίνα πήρε τη 2η θέση στις γυναίκες.
          Συνολικά στο 12ο Μεσογειακό πρωτάθλημα αγωνίστηκαν 38 σκακιστές και 16 σκακίστριες από 11 Μεσογειακές χώρες.