Ροή Ειδήσεων

11ο Διεθνές Φεστιβάλ Σύγχρονου Χορού

Η πόλη των Χανίων φιλοξενεί το 11ο Διεθνές Φεστιβάλ Σύγχρονου Χορού «Dance Days Chania» από τις 18 Ιουλίου έως την 1 Αυγούστου 2021.
Το «Dance Days Chania» διοργανώνεται από το Σύλλογο Εκφραστικού Χορού «Συν-Κίνηση» από το 2011 με εθελοντική εργασία των μελών του. Το 11ο Dance Days Chania έχει ως συνδιοργανωτές την Περιφέρεια Κρήτης και τον Δήμο Χανίων – ΚΕΠΠΕΔΗΧ-ΚΑΜ. Λαμβάνει την ευγενική υποστήριξη του Ιδρύματος Ιωάννου Φ. Κωστοπούλου, του Ιταλικού Ινστιτούτου στην Αθήνα, της Πρεσβείας της Αυστρίας στην Αθήνα και των Πολιτιστικών Υπηρεσιών του ΥΠΑΑΝ Κύπρου. Συνεργαζόμενοι φορείς είναι η Εφορεία Αρχαιοτήτων Χανίων και η Σχολική Κοινότητα 6ου Γυμνασίου, 4ου Λυκείου, Εσπερινού Γυμνασίου και Εσπερινού Λυκείου Χανίων.
Το DDC έχει λάβει την πιστοποίηση EFFE Label 2017-2018 & 2019-2021 από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό EFA.
ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ DANCE DAYS CHANIA
18 Ιουλίου
20:00 Ομάδα Σύγχρονου Χορού «Συν-Κίνηση, «Ταξίδι», Πλατεία Κατεχάκη
Είσοδος ελεύθερη με περιορισμένο αριθμό θέσεων.
19 Ιουλίου
20:00 α.φημία, «re – Moat», Προμαχώνας San Salvatore, Ενότητα «Νέοι δημιουργοί στην πόλη», Είσοδος ελεύθερη με περιορισμένος αριθμός θέσεων.
20 Ιουλίου
21:30 Cie Entretemps, «Entre-temps au grenier», Προμαχώνας San Salvatore (κεντρική σκηνή). Τιμές εισιτηρίων: 10€ κανονικό – 8€ φοιτητικό, ανεργίας, πολυτέκνων.
21 Ιουλίου
21:30 Video Dance Προβολές, Θερινός Κινηματογράφος Δημοτικός Κήπος, Επιμέλεια ενότητας Video Dance Αλίκη Χιωτάκη, Είσοδος ελεύθερη.
22 Ιουλίου
20:00 Agudo dance company, «Hero», Προμαχώνας San Salvatore (κεντρική σκηνή), Τιμές εισιτηρίων: 7€ γενική είσοδος. Θα προηγηθεί παρουσίαση του σεμιναρίου «Creation workshop & Carmen repertoire».
21:30 Video Dance Προβολές, Θερινός Κινηματογράφος Δημοτικός Κήπος
Ντοκιμαντέρ «Dancing dreams» – Pina Bausch, Επιμέλεια ενότητας Video Dance Αλίκη Χιωτάκη, Είσοδος ελεύθερη
23 Ιουλίου
20:00 Πένυ Ελευθεριάδου, «Ιστορίες Φάρων ή Πως έμαθα να διηγούμαι, Ακτή Κουντουριώτη – έμπροσθεν φρουρίου Φιρκά, Ενότητα «Νέοι δημιουργοί στην πόλη», Είσοδος ελεύθερη με περιορισμένο αριθμό θέσεων.
24 Ιουλίου
21:30 Góbi Dance Company, «Freestyle», Προμαχώνας San Salvatore, κεντρική σκηνή, Τιμές εισιτηρίων 10€ κανονικό, 8€ φοιτητικό, ανεργίας, πολυτέκνων-
25 Ιουλίου
21:00 Νίκος Μπλαζάκης, «Συντοφιά με τον Καραγκιόζη», Οδός Τσουδερών – Σκαλάκια Δημοτικής αγοράς, Είσοδος ελεύθερη με περιορισμένο αριθμό θέσεων.
26 Ιουλίου
20:00 Ελιάν Ρουμιέ, «ιντεκάλ – انتقال », Προμαχώνας San Salvatore, Είσοδος ελεύθερη με περιορισμένο αριθμό θέσεων.
27 Ιουλίου
21:00 Νίκος Μπλαζάκης & μουσικό σχήμα, «Παραμύθια κάτω από το δέντρο», Δημοτικός Κήπος Χανίων, Είσοδος ελεύθερη με περιορισμένο αριθμό θέσεων.
28 Ιουλίου
21:30 Francesca Foscarini & Cosimo Lopalco, «PUNK. Kill me please» short version, Προμαχώνας San Salvatore, κεντρική σκηνή.
21:50 Αλέξανδρος Σταυρόπουλος, «Cinderella’s», Προμαχώνας San Salvatore, κεντρική σκηνή, Τιμές εισιτηρίων: 12€ κανονικό – 10€ φοιτητικό, ανεργίας, πολυτέκνων, Για τις 2 παραστάσεις.
29 Ιουλίου
18:30 – 20:30 Silvia Pezzarossi, «Waiting for the fishes…», Διαδρομή: Δημοτική Αγορά, Χατζημιχάλη Γιάνναρη, Χάληδων, Πλατεία Γιαλί Τζαμισί, Πλατεία Κατεχάκη, Δασκαλογιάννη, Σπλάντζια (πλατεία 1821), Είσοδος ελεύθερη.
20:30 – 23:00 Λάμπρος Φιλίππου – LFacting, «Soundbath», Είσοδος ελεύθερη με περιορισμένο αριθμό θέσεων.
30 Ιουλίου
21:30 FRANCHINA, LEONE, «Floating», Προμαχώνας San Salvatore (κεντρική σκηνή).
21:45 moOv, «It’s Simple, I am Complex», Προμαχώνας San Salvatore (κεντρική σκηνή), Τιμές εισιτηρίων: 12€ κανονικό – 10€ φοιτητικό, ανεργίας, πολυτέκνων, Για τις 2 παραστάσεις.
31 Ιουλίου
19:00 Clémentine Télesfort & Lisard Tranis , «Scotoma» | Πλατεία Γηροκομείου – Χαλέπα (Πλοιάρχων 1866 & Μελιδονίου), Είσοδος ελεύθερη με περιορισμένο αριθμό θέσεων.
20:00 Moving the New Abroad Μπελίντα Παπαβασιλείου, «This is very specific»
Μαρία Κασάπη, «WOLF OR- 54» Πολυχώρος «Όξω Νου», Ενότητα «Νέοι δημιουργοί – Στέγη Χορού Λεμεσού», Είσοδος ελεύθερη με περιορισμένο αριθμό θέσεων.
21:00 Ανοιχτή συζήτηση, «Νέοι δημιουργοί στο επίκεντρο», Πολυχώρος «Όξω Νου», Είσοδος ελεύθερη με περιορισμένο αριθμό θέσεων.
1 Αυγούστου
19:00 Πολένα Κόλια, «how to behave when everything is different: a guide», Ταμπακαριά – Αγ. Κυριακής, Ενότητα «Νέοι δημιουργοί στην πόλη», Είσοδος ελεύθερη με περιορισμένο αριθμό θέσεων.
21:30 Άντρια Μιχαηλίδου, «ISOLATION», Προμαχώνας San Salvatore (κεντρική σκηνή).
21:50 Φώτης Νικολάου – X-it Dancetheatre, «Homogenesis», Προμαχώνας San Salvatore (κεντρική σκηνή), Τιμές εισιτηρίων: 12€ κανονικό – 10€ φοιτητικό, ανεργίας, πολυτέκτων για τις 2 παραστάσεις.
ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ  
18.07 – 01.08• 18.07 – 22.07 Jose Agudo (UK/ES) – Performance workshop & Carmen repertoire.
• 21.07 – 23.07 Λητώ Αναστασοπούλου & Knut Vikström Precht (GR/BE/SE) – Partnering Practice / Approaching humans.
• 23.07 – 26.07 Ηλίας Λαζαρίδης – Eastman/Sidi Larbi Cherkaoui (BE/GR) – Icon Creative Repertory Workshop.
• 23.07 – 25.07 Matan Levkowich (IL/AT) – Movement Intelligence.
• 27.07 – 31.07 Λάμπρος Φιλίππου (US/GR) – Syn-thesis out of comfort zone & Soundbath.
• 29.07 – 30.07 Ροδιά Βόμβολου (GR/NL) – Unpacking dramaturgy: Προσεγγίζοντας τη δραματουργία του χορού ως έννοια και ως πράξη.
• 29.07 – 30.07 Αλέξανδρος Σταυρόπουλος (GR) – Pop Up.
• 29.07 – 01.08 Pau Aran (ES/DE) – Atelier Technique, Composition and Movement Research.
• 30.07 – 01.08 Clementine Telesfort & Lisard Tranis (FR) – The attentive act.
• 21.07 Video Dance Προβολές  Wael Silex – Capsule Video Danse Elyes Triki – FranceOmbline Noyer – Sea in my mind – FranceStavroula Vlachopoulou – Συν(art)ηση – GreeceDelia ZZ Tan – Over Here? – Hong KongMauricio Vera – Restless – ItalyYanaëlle Thiran – Diagonal Dance – BelgiumFilomena Rusciano – «S.o.S.pesi» (Suspended) – Italy
Silvan Helena Grinberg – Ballet Establet – Argentina
Olivia Grassot – Hiddentity – Belgium
Martina Beraldo, Luca Ghedini, Nicola Lunardelli, Francesca Poglie – Irrational –
Italy
Nona Munnix – Air between concrete – Belgium
MILLER / DE’ NOBILI – Momento – Italy/Kazakhstan
Kyra Jean Green – The Man who Travelled Nowhere in Time – France
Lisa Maris McDonell – Helen – Australia
Martin Angiuli – Cards on the Table – Italy
Alexander Lopez Guerra – The Stairs – Peru
Andrea Hackl – Belle Beltza – Austria
Danielle Huyghe, Nathalie Vermeiren and Gijs Ebben – Ontkoppeling –
Netherlands
Ellie Rizou – Farewell – Greece
Clemente Juglet – Unreal – Ongaeshi – France
Alison Beda – Ape (I Can’t Remember the Word for I Can’t Remember) – Canada
Cards on the Table – Rose Sall Sao and Thu Hang Pham – Netherlands
Molly Huey – Live Longer – U.S.A.
Valiana Simitakou – Bad Decisions – Greece
Florence Pierre – Performance de l’incertitude – France
FuLe/Tetrapode – Green Dawn – France
Gennaro Lauro – Piccolo Mondo – Italy
Angelos Papadopoulos – The absence – Greece
• 22.07 Video Dance Προβολές
Christina Skoutela – La moustache De Sable – Greece
Ioulia Zacharaki, Dimitris Barnias – Ground Zero – Greece
Editta Braun Company / Anna Maria Muller – Hydrolakis, Vol.1 – Austria
Dimitra Kada, Katerina Vienna – Body and Space/ Architecture – Greece
Nicole Koutitsa – Wobbly Steps – Greece
Marc Philipp Gabriel – Salto – Germany
Stuart Pound – Boogie Stomp Pink – UK
Athanasia Kanellopoulou – Nadja- Who Am I? – GreeceAnnette Parpouli – Tr(ip)eat – Greece
Charlie Santagado – De – Eschatology – USA

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.

Σχετικά άρθρα

Ξεκινήστε να γράφετε τον όρο αναζήτηση επάνω και πατήστε enter για Αναζήτηση. Πατήστε ESC για ακύρωση.

Επιστροφή επάνω
Αρέσει σε %d bloggers:

Συνεχίζοντας να χρησιμοποιείτε την ιστοσελίδα, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies. Περισσότερες πληροφορίες.

Οι ρυθμίσεις των cookies σε αυτή την ιστοσελίδα έχουν οριστεί σε "αποδοχή cookies" για να σας δώσουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία περιήγησης. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε αυτή την ιστοσελίδα χωρίς να αλλάξετε τις ρυθμίσεις των cookies σας ή κάνετε κλικ στο κουμπί "Κλείσιμο" παρακάτω τότε συναινείτε σε αυτό.

Κλείσιμο